Wszystko, co warto wiedzieć o rekuperacji

Nasze realizacje:

Rekuperacja jest procesem, który stanowi rodzaj wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Celem tego procesu jest oczywiście efektywne, stałe wentylowanie poszczególnych pomieszczeń bez strat cieplnych. Instalacja rekuperacji bezpośrednio wpływa na zwiększenie efektywności energetycznej budynków użytkowych, przy równoczesnym zmniejszeniu kosztów związanych z ogrzewaniem ich. To, dlatego w ostatnim czasie coraz więcej inwestorów decyduje się na projekty oraz montaż rekuperacji zarówno w domach jednorodzinnych, jak i innych budynkach o użytkowym charakterze.

Rekuperacja – jaka jest zasada działania tej konstrukcji?

Zasada działania rekuperacji nie jest specjalnie skomplikowana. Rekuperator, który stanowi serce rekuperacji, znajduje się tak zwany wymiennik ciepła — to tam ma miejsce proces odzysku energii z zużytego powietrza, która następnie przekazywana jest świeżemu powietrzu (to jest wdmuchiwane do poszczególnych pomieszczeń). Rekuperacja pozwala więc na wentylację budynku bez wychładzania go. Instalując systemy rekuperacyjne w naszych domach, możemy się więc cieszyć świeżym powietrzem bez strat cieplnych i wysokich kosztów ogrzewania.

Jakie są zalety rekuperacji?

W dobie kryzysu ekonomicznego każdy z nas szuka oszczędności. Główną zaletą rekuperacji jest właśnie obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem budynków. Może to mieć miejsce, dzięki temu, że efektywność energetyczna jest znacznie większa w obiektach z idealnie zaprojektowanymi systemami rekuperacji. Inną zaletą tego typu instalacji jest oczywiście utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniach – zdecydowanie zwiększa to komfort użytkowników obiektu. Aspekt ten jest powiązany także do zmniejszenia wilgoci wewnątrz pomieszczeń, a tym samym prawdopodobieństwem wystąpienia pleśni czy grzybów. Jedną z istotniejszych zalet rekuperacji jest również kwestia ekologii. Instalacja takiego systemu może pozytywnie wpływać na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Budynki z rekuperacją stają się mniej krzywdzące dla środowiska naturalnego. Z pewnością wartość takiego obiektu zwiększy się, na przykład w przypadku chęci sprzedaży go.

Hortus Michał Lewandowski Sp. z o.o.

tel.: 52 348 71 50
mail: sekretariat@domyprefabrykowane.com
ul. Bydgoska 33 | 89-200 Zamość (koło Bydgoszczy)
woj. kujawsko-pomorskie