Porównanie kosztów ogrzewania domu energooszczędnego i tradycyjnego

Nasze realizacje:

Kryzys gospodarczy, a także stale pogłębiający się kryzys klimatyczny sprawia, że wiele osób decyduje się na budowę domów energooszczędnych. Mieszkanie w tego typu obiektach jest równie komfortowe co w tradycyjnych domach,a może przynieść wiele korzyści. Nie tylko tych związanych z ochroną środowiska naturalnego i atmosfery, ale i tych bezpośrednio wpływających na nasz budżet. Warto więc zainteresować się tym tematem. W poniższym wpisie postanowiliśmy więc niejako porównać koszty ogrzewania domu energooszczędnego oraz tradycyjnego.

Dom tradycyjny, czyli jaki?

Jeśli mówimy o tradycyjnych obiektach budowlanych, to zazwyczaj mamy na myśli na przykład domy murowane z pustaków czy cegły. Jest to klasyczna forma, najczęściej z poddaszem użytkowym o słabym stopniu izolacji termicznej. Tak wybudowany dom w chłodniejsze miesiące wymaga dużych nakładów finansowych na ogrzewanie.

Koszty ogrzewania domu tradycyjnego

Jak wiemy, zimy bywają teraz bardzo mroźne, więc często okazuje się, że potrzebne są ogromne wręcz nakłady finansowe oraz materiałowe potrzebne do zapewnienia optymalnego poziomu ciepła wewnątrz takiego tradycyjnego budynku. W starym budownictwie mamy do czynienia z centralnym ogrzewaniem na drewno bądź węgiel (surowce te są niezwykle kosztowne i spalanie ich jest nieekologiczne oraz szkodliwe dla środowiska). Mówi się, że standardowe zapotrzebowanie energetyczne tradycyjnych domów wynosi około 160 kWh/m2 na rok.

Dom energooszczędny - tańsze rozwiązanie?

Jak najbardziej. Budynki energooszczędne zazwyczaj buduje się bowiem z prefabrykatów, które mogą zaoferować świetną izolację cieplną, a co za tym idzie stosunkowo małe straty ciepła. W domach energooszczędnych także sposób ogrzewania wpływa na obniżenie kosztów. Najczęstszym rozwiązaniem jest bowiem montaż pompy ciepła bądź kotła kondensacyjnego. Dzięki połączeniu takich rozwiązań grzewczych możemy się spodziewać, że nasz dom osiągnie zapotrzebowanie energetyczne na poziomie o wiele niższym niż w tradycyjnym budownictwie. Świetnym przykładem jest oferowany przez naszą firmę dom wykonany w technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego, który w przypadku zastosowania pompy ciepła i wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacji) ma zapotrzebowanie na poziomie ≤20kWh/m2 na rok !!

Dla porównania za dom :

  • energooszczędny uznaję się budynek ≤70kWh/m2 na rok
  • nisko energooszczędny uznaję się budynek ≤30kWh/m2 na rok
  • pasywny uznaję się budynek ≤15kWh/m2 na rok

Hortus Michał Lewandowski Sp. z o.o.

tel.: 52 348 71 50
mail: sekretariat@domyprefabrykowane.com
ul. Bydgoska 33 | 89-200 Zamość (koło Bydgoszczy)
woj. kujawsko-pomorskie